Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę?

 w Blog

Czy kupno mieszkania za gotówkę jest opłacalne? Według statystycznych danych coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Cały proces jest zdecydowanie mniej złożony niż w przypadku zakupu mieszkania na kredyt. Dowiedz się, jakie są plusy i dlaczego warto zainwestować pieniądze w nieruchomości.

Kupno mieszkania za gotówkę – statystyki

Największe zainteresowanie transakcjami tego typu można zauważyć w dużych ośrodkach miejskich. Jest to związane z większą liczbą inwestycji, a także większymi możliwościami rozwoju. Według danych Narodowego Banku Polskiego znaczący wzrost zaobserwowano w największych miastach w Polsce, takich jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Poznań czy Łódź. Dla przykładu w III kwartale 2021 roku aż 50% wszystkich transakcji została sfinalizowana ze środków własnych. To pokazuje, że zakup mieszkania za gotówkę we Wrocławiu lub innym mieście jest coraz popularniejszy wśród Polaków.

Zakup nieruchomości za gotówkę – dlaczego warto?

Obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce i całym świecie odbija się na osobach, które zaciągnęły kredyty hipoteczne. Rosnąca inflacja, podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie rat kredytów, spędza sen z powiek tym, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie pożyczki w banku. Niewątpliwym plusem zakupu mieszkania za gotówkę jest to, że nie musisz martwić się o dodatkowe koszty. Zapłacisz dokładnie tyle, ile wynosi wartość nieruchomości. W przypadku kredytu nie jest to takie oczywiste. Musisz doliczyć także odsetki, nie mówiąc już o długim czasie oczekiwania na decyzję banku o przyznaniu kredytu.

Warto zaznaczyć również, że kupując mieszkanie za gotówkę, masz czasem możliwość większej negocjacji ceny. Wpłata pełnej kwoty z góry często pozwala na korzystniejsze warunki zakupu.

Decydując się na kupno mieszkania za gotówkę, unikniesz też sporo stresu. Kredyt to opcja długoterminowa, zazwyczaj zobowiązanie na 25-30 lat, niezależnie od okoliczności.

Kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie za gotówkę? Zależy to od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest podjęcie decyzji, czy kupić mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego. Decydując się na całkiem nowe mieszkanie, można kupić tzw. dziurę w ziemi, a więc uiścić opłatę i podpisać umowę wstępną, zanim powstanie cała inwestycja. W przypadku zakupu gotowego lokalu podpisywana jest umowa ostateczna u notariusza, która zobowiązuje dewelopera do przeniesienia prawa własności na nabywcę lokalu, a kupującego do uiszczenia opłaty.

A jak wyglądają formalności związane z kupnem mieszkania za gotówkę z rynku wtórnego? W tym przypadku również konieczne jest sporządzenie umowy u notariusza. Zanim jednak przystąpimy do przelewu należności, warto sprawdzić dokładnie stan techniczny lokalu oraz status prawny nieruchomości. Może się bowiem okazać, że mieszkanie jest zadłużone, a prawo do niego mają też inne osoby. Oprócz opłat notarialnych konieczne jest również zapłacenie podatku PCC w wysokości 2% zakupu mieszkania.

Zakup mieszkania za gotówkę – jak udowodnić swój przychód?

Po zakupie mieszkania za gotówkę należy wziąć pod uwagę kontrolę z Urzędu Skarbowego. Wiele osób gromadzi pieniądze na lokacie lub koncie oszczędnościowym, w tym przypadku nie ma problemu z udowodnieniem swoich dochodów. Problem pojawia się, gdy nie mamy potwierdzenia zarobionych pieniędzy. Warto więc zadbać w pełni o udokumentowane przychody, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z kontrolą skarbową.

Podsumowanie

Zakup mieszkania za gotówkę od dewelopera to rozwiązanie cieszące się dużym powodzeniem. Dzięki niemu można uniknąć wieloletniego spłacania kredytu i związanego z tym stresu. Jest to również dobry sposób na ulokowanie swoich oszczędności, czy dodatkowy dochód pasywny z wynajmu nieruchomości.

Szukasz mieszkania we Wrocławiu w dogodnej lokalizacji? Gradi Invest oferuje inwestycje deweloperskie we Wrocławiu dla osób ceniących sobie komfort i wysoki standard. Sprawdź zakładkę: mieszkania rynek pierwotny Wrocław i poznaj nasze dotychczasowe realizacje. Mieszkaj wygodnie, w otoczeniu przyrody. Możesz też wybrać apartamenty inwestycyjne we Wrocławiu od Gradi Invest!

 

Przeczytaj również:

Doradztwo kredytowe

Doradztwo kredytowe świadczone jest przez wiele podmiotów we Wrocławiu. Warto z niego skorzystać podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Trzeba jednak wybrać dobrego eksperta kredytowego, który ma wiedzę i doświadczenie…

Wykończenie mieszkania “pod klucz”

Wykończenie mieszkania „pod klucz” to jedna z opcji oferowanych przez inwestorów, także we Wrocławiu. Drugą możliwością jest tzw. stan deweloperski, czyli ze wszystkimi instalacjami oraz wykonanymi wylewkami i tynkami, gotowy do położenia…

Zalety mieszkania w centrum miasta

Zalety mieszkania w centrum miasta powinien rozważyć każdy, kto nosi się z zamiarem kupna własnego lokum. Może to być wybór na lata, warto więc wiedzieć, czy pasuje do Twoich planów…

Co jest najważniejsze przy odbiorze mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym krokiem dzielącym właściciela od otrzymania kluczy do wymarzonego lokalu. Zgodnie z prawem dopiero po odbiorze następuje ostateczne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego to…

Kupno od dewelopera – najważniejsze terminy

Zakup mieszkania od dewelopera to dobry sposób na inwestycję lub posiadanie własnych czterech kątów. Decyzja ta wiąże się z wieloma formalnościami, które często są wyzwaniem dla przyszłych właścicieli. Sama ilość…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66

Zakup mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?