Zakup mieszkania – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

 w Blog

Kupno mieszkania to poważna decyzja i nie lada wyzwanie. Rynek pierwotny a wtórny – różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami mieszkań jest dosyć znaczna, dlatego postaramy się przybliżyć ich zalety i wady. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości i które rozwiązanie jest najkorzystniejsze.

Rynek pierwotny a wtórny – różnica

Czym tak naprawdę różni się rynek pierwotny od wtórnego? Pochodzeniem lokalu. Rynek pierwotny oferuje mieszkania nowe, bezpośrednio od inwestora. Może to być spółdzielnia mieszkaniowa lub deweloper. Są to lokale niezamieszkane wcześniej, przeznaczone na sprzedaż. Rynek wtórny to z kolei mieszkania kupowane od poprzednich właścicieli, czyli z drugiej ręki.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Jak wybrać?

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest cena. Mieszkania w stanie deweloperskim bywają droższe niż te z rynku wtórnego. Decydując się na zakup mieszkania od poprzednich właścicieli, musisz przeznaczyć dodatkowe pieniądze na remont, który finalnie może okazać się sporym przedsięwzięciem i pochłonąć znacznie większe kwoty niż wykończenie nowego lokalu. Masz też mniejszy wpływ na aranżacje wnętrza. Niektóre elementy wystroju trudno zmienić, a tym samym mieszkanie z drugiej ręki nie spełni całkowicie Twoich oczekiwań.

Jeśli nie wiesz, czy zdecydować się na rynek wtórny, czy pierwotny, najlepiej poznać najpierw zalety i wady każdego z nich.

Rynek pierwotny – zalety i wady

Nowe mieszkania to nie tylko szereg możliwości związanych z urządzaniem swojego M.  W przypadku kupna mieszkania od dewelopera masz gwarancję wyższego standardu lokalu oraz całego budynku. W związku z tym nie musisz się martwić np. o opłaty na fundusz remontowy, a więc zmniejszają się długofalowe koszty utrzymania lokalu. Mieszkanie z rynku pierwotnego to również wyższy standard wykończenia i rozbudowana infrastruktura – nowoczesne osiedla mają do dyspozycji części wspólne dla wszystkich mieszkańców – siłownie, rowerownie, parkingi, a najlepsze z nich: strefy spa czy strefy relaksu.

Za zakup nowej nieruchomości nie musisz też płacić podatku od czynności cywilnoprawnych PCC, który w przypadku rynku wtórnego wynosi 2%. Dużą zaletą jest też rękojmia udzielana przez dewelopera na okres 5 lat. Oznacza to, że wszystkie wykryte usterki lub wady deweloper musi pokryć na własny koszt.

A jakie są wady zakupu mieszkań z rynku pierwotnego? Wiele osób wskazuje przede wszystkim dłuższy czas oczekiwania na własne mieszkanie. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy nabywca decyduje się na zakup „dziury w ziemi”. Jest jednak wiele ofert gotowych mieszkań na sprzedaż.

Rynek wtórny – zalety i wady

Czym jeszcze różni się rynek pierwotny od wtórnego? Zakup mieszkania z rynku wtórnego z reguły wiąże się z mniejszą ceną i możliwością negocjacji. Nieruchomości z drugiej ręki miewają dogodne lokalizacje – wiele z nich umiejscowionych jest w ścisłym centrum. Przed zakupem możesz ocenić okolicę i poznać okoliczną infrastrukturę. Lokal jest też często gotowy do zamieszkania, bo właściciele zostawiają w nim znaczną część wyposażenia.

A jakie są wady mieszkania z rynku wtórnego? Kupując mieszkanie od innych właścicieli, możesz nie wiedzieć o różnych wadach i usterkach, a to dodatkowo zwiększy koszt nabycia nieruchomości. Jeśli planujesz remont, jego cena może Cię niemile zaskoczyć –  koszty robocizny i materiałów budowlanych stale rosną. Ponadto musisz zapłacić podatek w wysokości 2% od wartości nieruchomości. Nie będziesz też mieć wpływu na stan budynku, który może pozostawiać wiele do życzenia: szczególnie w starych kamienicach.

Rynek pierwotny vs wtórny – podsumowanie

Które mieszkanie warto kupić? To, co oferuje rynek wtórny a pierwotny, znacząco się różni. Kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się ze sporym ryzykiem i trudnym do ocenienia budżetem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie są ukryte wady. Nieruchomość z rynku pierwotnego daje więcej możliwości, zapewnia wyższy standard i liczne modyfikacje wedle własnego uznania. Jeśli zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego weź pod uwagę, jaką kwotę chcesz przeznaczyć i na czym dokładnie Ci zależy – na wygodzie i komforcie, czy lokalizacji i szybkiej przeprowadzce.

Gradi Invest oferuje inwestycje deweloperskie Wrocław dla wszystkich, którzy cenią sobie najwyższy standard i bliskość natury. Sprawdź naszą zakładkę mieszkania rynek pierwotny Wrocław i poznaj realizacje powstające w dobrze skomunikowanych częściach miasta. W naszej ofercie znajdziesz również:

Wybierz nieruchomości od Gradi Invest!

 

Przeczytaj również:

Doradztwo kredytowe

Doradztwo kredytowe świadczone jest przez wiele podmiotów we Wrocławiu. Warto z niego skorzystać podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Trzeba jednak wybrać dobrego eksperta kredytowego, który ma wiedzę i doświadczenie…

Wykończenie mieszkania “pod klucz”

Wykończenie mieszkania „pod klucz” to jedna z opcji oferowanych przez inwestorów, także we Wrocławiu. Drugą możliwością jest tzw. stan deweloperski, czyli ze wszystkimi instalacjami oraz wykonanymi wylewkami i tynkami, gotowy do położenia…

Zalety mieszkania w centrum miasta

Zalety mieszkania w centrum miasta powinien rozważyć każdy, kto nosi się z zamiarem kupna własnego lokum. Może to być wybór na lata, warto więc wiedzieć, czy pasuje do Twoich planów…

Co jest najważniejsze przy odbiorze mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym krokiem dzielącym właściciela od otrzymania kluczy do wymarzonego lokalu. Zgodnie z prawem dopiero po odbiorze następuje ostateczne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego to…

Kupno od dewelopera – najważniejsze terminy

Zakup mieszkania od dewelopera to dobry sposób na inwestycję lub posiadanie własnych czterech kątów. Decyzja ta wiąże się z wieloma formalnościami, które często są wyzwaniem dla przyszłych właścicieli. Sama ilość…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66

Co ma wpływ na cenę mieszkania