Mieszkania i apartamenty inwestycyjne – czy warto?

 w Blog

W poniższym artykule wyjaśnimy, czym się różni apartament i mieszkanie inwestycyjne, co to znaczy, że zajmuje się nimi operator oraz odpowiemy na pytanie, czy warto w nie inwestować. Jest wiele sposobów na zarabianie na rynku nieruchomości, a ten, który przedstawimy, zainteresuje osoby niedysponujące dużą ilością czasu i poszukujące alternatywnej formy wynajmu.

Mieszkanie inwestycyjne — co to jest?

Mieszkanie lub apartament inwestycyjny to lokal zakupiony pod wynajem, który położony jest zazwyczaj w atrakcyjnej dla najemców lokalizacji. W Polsce są to głównie miejscowości turystyczne: duże miasta oraz tereny górskie i nadmorskie, odwiedzane chętnie przez turystów. Apartamenty tego typu znajdują się najczęściej w kompleksach mieszkalnych w dużej mierze przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Im chętniej odwiedzane jest miejsce, w którym się znajdują, tym wyższa jest stopa zwrotu z inwestycji.

Przy zakupie takiej nieruchomości niekiedy podpisuje się umowę z tzw. operatorem, który zajmuje się potem kompleksową obsługą najmu. Dzięki temu właściciel nie musi martwić się obsługą gości, sprzątaniem i przygotowywaniem go dla kolejnych odwiedzających. Sam także może korzystać z pobytów w swoim apartamencie, jednak jeśli robi to w sezonie turystycznym, zmniejsza swoją stopę zwrotu. Jeżeli jednak interesuje nas wynajem długoterminowy, dużo lepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie najemców za pośrednictwem biura nieruchomości, które prowizję pobierze tylko raz, lub samodzielnie.

Zalety i wady apartamentów inwestycyjnych

Wiadomo już, co to jest tzw. gotowiec inwestycyjny, czyli mieszkanie lub apartament przeznaczony na wynajem. Przyjrzyjmy się teraz bliżej jego zaletom i wadom.

Zalety apartamentów inwestycyjnych

Apartamenty inwestycyjne bywają sprzedawane z wykończeniem „pod klucz”, dzięki czemu od razu mogą służyć turystom lub gościom biznesowym. Brak konieczności samodzielnego zajmowania się kwestiami umeblowania i wyposażenia jest dużym ułatwieniem zwłaszcza w przypadku zamieszkiwania z dala od swojej inwestycji. Sam układ funkcjonalny i standard wykończenia jest zwykle dziełem architektów wnętrz, dzięki czemu dopasowany jest do wymagań przyszłych najemców.

Powierzenie pełnej obsługi najmu firmie zarządzającej, która dba również o reklamę i zdobywanie klientów korzystających z mieszkania, bywa bardzo wygodne. Inwestor po zakupie nie musi wówczas poświęcać czasu na kwestie administracyjne, a jedynie czerpie zyski z wynajmu. Oczywiście im mniejszy poziom zaangażowania właściciela, tym niższa stopa zwrotu. Niektórzy z operatorów zajmujących się obsługą apartamentów inwestycyjnych w podpisywanych umowach gwarantują określoną stopę zwrotu, która mogłaby być jednak sporo wyższa, jeżeli działa się bez operatora. Niezależnie od modelu, lokalizacja i dochodowość takich apartamentów sprawia, że są one atrakcyjną lokatą kapitału, niewymagającą dużego zaangażowania własnego czasu.

Oprócz oczywistych korzyści materialnych zaletą jest również możliwość samodzielnego korzystania przez inwestora z pobytów w apartamencie oraz infrastruktury części wspólnych.

Wady apartamentów inwestycyjnych

Jak każda inwestycja również ta jest obarczona różnymi ryzykami. Trzeba wziąć pod uwagę długość sezonu turystycznego, który np. nad morzem jest krótszy niż w górach, a także stawki za wynajem apartamentów w takim samym standardzie w danej okolicy. Pozwoli to na wyliczenie opłacalności inwestycji, choć zawsze może zdarzyć się czynnik nieprzewidywalny, jakim była np. pandemia.

Do minusów apartamentów inwestycyjnych należą także dość wysokie ceny, rosnące wraz z atrakcyjnością okolicy, w której się znajdują. Są one z pewnością wyższe niż lokali na wynajem w mniejszych miastach, a nawet apartamentów inwestycyjnych we Wrocławiu.

Apartamenty inwestycyjne czy mieszkania na wynajem?

Oba rodzaje lokali inwestycyjnych zakładają zakup z zamiarem późniejszego wynajmu, ale są między nimi pewne różnice. Mieszkanie inwestycyjne można wynajmować krótko, ale także długoterminowo, w tym z podziałem na pokoje. Jest dzięki temu inwestycją dającą możliwość elastycznego wpasowania się w potrzeby rynku. Z racji tego częściej pełną obsługą zajmuje się tu sam inwestor, co angażuje go czasowo. Są one na ogół tańsze od apartamentów zlokalizowanych w kurortach i występować mogą w wielu miastach Polski, np. mieszkania inwestycyjne we Wrocławiu.

Apartamenty inwestycyjne z kolei są mniej angażujące czasowo dla inwestorów oraz dają dużą stopę zwrotu, ale droższe, a możliwość ich zakupu i wykorzystania ogranicza lokalizacja. Zatem decyzja, w co inwestować musi być podjęta indywidualnie na podstawie osobistych celów i możliwości finansowych oraz czasowych inwestującego.

Podsumowanie

Apartamenty lub mieszkania inwestycyjne stanowią stabilne źródło dodatkowych dochodów. Jeśli zarządzane będą przez operatora, nie wymagają nawet poświęcania czasu na obsługę najemców. Oprócz kurortów nadmorskich i górskich jest wiele lokalizacji, w których można inwestować w ten sposób. Wśród inwestycji deweloperskich we Wrocławiu znaleźć można na przykład Apartamenty Central Park Wrocław z mieszkaniami i apartamentami inwestycyjnymi. Lokata kapitału w takich miejscach to pewny zysk.

 

Przeczytaj również:

Do kogo skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania staje się coraz bardziej realne, dzięki różnym programom rządowym. W Polsce jedną z takich inicjatyw jest program Pierwsze Mieszkanie. Od kiedy obowiązuje i kto…

Jak urządzić mieszkanie?

Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić mieszkanie, by było nie tylko funkcjonalne, ale dopasowane do Twoich potrzeb? Dzięki naszym podpowiedziom unikniesz popularnych błędów i stworzysz komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników. Dowiedz…

Jakiej wielkości mieszkanie wybrać?

Jak wybrać najlepszy metraż mieszkania? Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu własnego lokum? Jeśli właśnie planujesz kupno nieruchomości, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaką wielkość powinno mieć mieszkanie. Nie…

Czym jest umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Zastanawiasz się, czym jest umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania? Dzięki niej osoba zainteresowana zakupem nieruchomości ma możliwość zapewnienia sobie pierwszeństwa nabycia wybranego przez siebie lokalu. Jest to korzystne zarówno dla kupującego,…

Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę?

Czy kupno mieszkania za gotówkę jest opłacalne? Według statystycznych danych coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Cały proces jest zdecydowanie mniej złożony niż w przypadku zakupu mieszkania na…

Co ma wpływ na cenę mieszkania?

Zastanawiasz się, co wpływa na cenę mieszkania? Jest ona zależna od wielu czynników, które stale podlegają modyfikacjom, stąd też zmieniające się i rosnące ceny. W tym artykule przybliżymy Ci podstawowe…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66