Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

 w Blog

W czasach wysokiej inflacji wiele osób spełnia swoje marzenia o inwestowaniu w nieruchomości we Wrocławiu, Warszawie czy innych większych miastach w Polsce. Duża część decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Dla niejednego klienta jest to pierwszy taki zakup w życiu i nie do końca wie, jak się za to zabrać. W niniejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie: na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera?

Piękne wizualizacje, okrągłe słówka o wysokim standardzie czy ekologicznych materiałach albo pięknym widoku, a nierzadko okazuje się, że na miejscu jest dopiero przysłowiowa „dziura w ziemi”. Z tego powodu bardzo ważne jest sprawdzenie kilku istotnych kwestii:

  • Czy można zajrzeć do prospektu informacyjnego, który jest formalnie wymagany przy umowach deweloperskich? – powinien on być dostępny, gdy wyrazimy nasze zainteresowanie, a zawiera wszystkie najważniejsze informacje o charakterze technicznym, które mogą rozwiać wiele wątpliwości.
  • Czy deweloper gwarantuje wykorzystanie materiałów, które obiecuje? – skoro budynek jeszcze w większości przypadków nie stoi, warto sprawdzić czy mamy gwarancję materiałów do wykorzystania.
  • Jaki dokładnie jest standard, w którym odbiera się mieszkania? – warto sprawdzić, czy będą gotowe wszystkie instalacje? Czy deweloper montuje parapety wewnętrzne, drzwi, podłogi, czy kładzie gładzie na ścianach? – to wszystko ma przełożenie na to, ile trzeba będzie zainwestować w wykończenie.

Co warto zrobić, gdy decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera.

Warto dobrze zastanowić się nad tym jaka lokalizacja odpowiada nam najbardziej. Wielu potencjalnych klientów kieruje się ceną lub porównuje oferty promocyjne, nie skupiając się na jakości. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego należy jednak zastanowić się nad swoimi preferencjami i rozsądnie podejść do tematu, po uprzedniej analizie lokalnego rynku. Po wyborze kilku inwestycji, które spełniają kryteria podstawowe warto jest:

  • osobiście obejrzeć nieruchomość,
  • zapoznać się z planami zagospodarowania,
  • porównać ceny uwzględniając zakupy obligatoryjne (parking, komórki lokatorskie),
  • zapoznać się z innymi przedsięwzięciami firmy by upewnić się, że jest ona godna zaufania,
  • sprawdzić, czy deweloper oferuje wykończenia mieszkań i jakie są tego koszty,
  • sprawdzić szacowane koszty czynszu za metr kwadratowy.

Co jeszcze powinniśmy sprawdzić?

Bardzo ważne przy zakupie mieszkania od dewelopera są kwestie finansowe, a także terminy spłaty lub czas na uruchomienie kredytu przy umowach przedwstępnych. Warto jest też dokładnie sprawdzić czy ceny, które są podane to ceny brutto czy netto. Ceny netto często świadczą o tym, że mieszkanie sprzedawane jest jako lokal użytkowy i wówczas formalnie nie wolno w nim mieszkać! Ustawa deweloperska wyznacza prawa, które ma każdy, kto zdecyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Zabezpiecza ona potencjalnych kupców i zdecydowanie warto jest się jej przyjrzeć.

Przeczytaj również:

Gdzie kupić mieszkanie we Wrocławiu i czy warto?

Gdzie kupić mieszkanie we Wrocławiu? Chociaż o finansowanie nieruchomości jest ostatnio trudniej, zakup mieszkania nadal pozostaje najlepszym sposobem na ulokowanie kapitału i to z pewnym zwrotem! W tym wpisie postaramy…

Jakie mieszkanie dla 4 osobowej rodziny?

Jakie mieszkanie dla 4-osobowej rodziny będzie najlepszym wyborem? Ile przestrzeni potrzeba, by cztery osoby mogły komfortowo żyć razem w jednym mieszkaniu? Na rynku nie brak mieszkań trzy-, cztero- lub pięciopokojowych. Wiele…

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

W artykule podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania. Zakup własnego lokum to ważna decyzja i niemały wydatek, a także sporo formalności, zwłaszcza przy zakupie z rynku pierwotnego. Dokładne sprawdzenie inwestora,…

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66