Wykończone czy w stanie deweloperskim? Zalety i wady obu rozwiązań

 w Blog

Co to jest stan deweloperski i czym się różni od wykończenia pod klucz? To pytanie mogą zadawać sobie osoby stające przed decyzją o kupnie własnego mieszkania. Tym bardziej że między tymi opcjami są też różnice cenowe. W artykule przedstawimy oba standardy wraz z ich zaletami i wadami.

Co to znaczy stan deweloperski?

Polskie prawo nie definiuje pojęcia stan deweloperski. Co to znaczy? Nawet jeden wykonawca może różnie określać ten standard wykończenia w swoich inwestycjach. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzać, co w jego ramach oferuje umowa z deweloperem. Dokładny opis parametrów wykończenia mieszkania zwykle jest zawarty w załączniku do niej. Zawiera rodzaj materiałów oraz ich klasę.

Co obejmuje stan deweloperski?

O tym, co obejmuje stan deweloperski, decyduje standard oferowany przez poszczególnych wykonawców. Można jednak wyróżnić pewne najczęściej występujące elementy wspólne, takie jak:

  • drzwi,
  • okna wraz z parapetami zewnętrznymi,
  • instalacje: elektryczna, grzewcza, wodno-kanalizacyjna i wentylacyjna,
  • niepomalowane ściany,
  • wylewkę podłogową.

W większości przypadków stan deweloperski oznacza nieruchomości ze wszystkimi instalacjami, w tym z grzejnikami lub piecem oraz tynkami i wylewkami. Najczęściej nie ma w niej tzw. białego montażu oznaczającego armaturę łazienkową. W takim stanie jest ona gotowa do malowania, układania paneli i wykańczania łazienki. W inwestycjach premium stan deweloperski obejmuje również rolety zewnętrzne, klimatyzację, czy grzejniki kanałowe.

Mieszkanie w standardzie deweloperskim to zwykle lokal znajdujący się w budynku stojącym na zagospodarowanym terenie. Wykończone są wszystkie części wspólne nieruchomości, takie jak piwnice, klatki schodowe lub podziemne garaże.

Wykończenie pod klucz — co to znaczy?

Wykończenie mieszkania „pod klucz” to najprościej mówiąc takie, w którym nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac czy remontów. Ściany są w nim już pomalowane, posadzki położone, a armatura łazienkowa zamontowana. Jednym słowem apartament, mieszkanie czy nieruchomość jest gotowa. Nowy właściciel musi jedynie zadbać o meble, wyposażenie domowe i może się wprowadzać.

Wykończenie pod klucz — co zawiera?

O tym, jaki jest standard „mieszkania pod klucz” i co obejmuje, decyduje podobnie jak w poprzednim przypadku umowa z deweloperem. Jest ono w pełni wykończone wraz z kuchnią i łazienką, podłogami i pomalowanymi ścianami (zazwyczaj na biało). Posiada też wszystkie drzwi wewnętrzne.

Jednak dobór użytych w lokalu materiałów i ich jakość precyzują szczegóły zawarte w umowie. Wszystkie zmiany i uwagi do niej trzeba wprowadzać przed podpisaniem, bo potem nie ma już możliwości zmiany. Zwykle zawiera uśrednione parametry dla całego budynku. Jeśli więc właściciel mieszkania chce mieć określony kolor ścian albo płytki wyższej jakości musi to wpisać do umowy, albo wybrać stan deweloperski i sam zatroszczyć się o wykończenie lokum.

Warto nadmienić, że każde mieszkanie niezależnie od standardu wykończenia musi posiadać instalacje:

  • kanalizacyjną,
  • wodną z licznikami,
  • elektryczną z typowym osprzętem,
  • C.O. z grzejnikami,
  • wentylację w kuchni i łazience oraz WC, jeśli jest osobne.

Stan deweloperski a „pod klucz” — który wybrać?

Stan deweloperski a „pod klucz” różnią się od siebie również zaletami i wadami. Zaletą tego pierwszego jest możliwość lepszego dopasowania lokalu do własnych potrzeb i gustu. Po odebraniu mieszkania łatwo jest wykonać w nim zaplanowane już wcześniej wykończenie. To także dobry moment na przeniesienie lub zmianę układu instalacji, np. wyłączników światła. Samodzielny wybór modelu i rodzaju płytek, paneli czy elementów wykończeniowych jest tu także dużym plusem.

Część prac wykończeniowych wykonanych samodzielnie, znacznie zmniejsza koszty. W dodatku, mieszkanie można remontować stopniowo, biorąc pod uwagę i inne wydatki bieżące. Jest to też minusem kupna lokalu w standardzie deweloperskim, bo czas do momentu przeprowadzki znacznie się wydłuża. Trzeba do niego doliczyć sam remont plus wybór i zakup materiałów.

Największą zaletą mieszkania „pod klucz” jest fakt, że można się do niego wprowadzać zaraz po odebraniu i załatwieniu wszystkich formalności. Standardowe wykończenie jest z reguły tańsze niż remont we własnym zakresie. O tym ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz, decydują hurtowe ceny materiałów i własne ekipy pracowników, którymi dysponuje deweloper. Korzyścią z szybkiego wprowadzenia się do mieszkania wykończonego pod klucz jest także brak konieczności płacenia czynszu w wynajmowanym do tej pory lokalu. Nie bez znaczenia jest też oszczędność czasu, który w dzisiejszych czasach jest towarem deficytowym.

Jedynym minusem może być niezbyt satysfakcjonujący standard wykończenia, dlatego tak ważne jest wcześniejsze dokładne przeanalizowanie umowy z deweloperem. Wszystkie ewentualnie wykryte niezgodności można zgłosić przy odbiorze.

Podsumowanie

Stan wykończenia „pod klucz” ma swoich odbiorców, a stan deweloperski swoich. Gotowe mieszkanie nie jest dobrą opcją dla osób, które chcą je urządzić zgodnie z własnym zamysłem. W dodatku cena mieszkania w tym standardzie w inwestycjach deweloperskich we Wrocławiu jest znacznie większa. Przyszli właściciele szukający oszczędności lub mający mniejsze możliwości finansowe powinni więc wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim, co dalej może dać też oszczędności na własnoręcznie wykonanym remoncie.

Mieszkanie w stanie deweloperskim lub wykończenie „pod klucz” – o tym, czy i w które z nich warto inwestować, musi indywidualnie zdecydować przyszły właściciel. Nie bez znaczenia jest przy tym, czy chce w nim zamieszkać sam, czy kupuje je jako apartament inwestycyjny we Wrocławiu.

 

Przeczytaj również:

Do kogo skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania staje się coraz bardziej realne, dzięki różnym programom rządowym. W Polsce jedną z takich inicjatyw jest program Pierwsze Mieszkanie. Od kiedy obowiązuje i kto…

Jak urządzić mieszkanie?

Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić mieszkanie, by było nie tylko funkcjonalne, ale dopasowane do Twoich potrzeb? Dzięki naszym podpowiedziom unikniesz popularnych błędów i stworzysz komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników. Dowiedz…

Jakiej wielkości mieszkanie wybrać?

Jak wybrać najlepszy metraż mieszkania? Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu własnego lokum? Jeśli właśnie planujesz kupno nieruchomości, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaką wielkość powinno mieć mieszkanie. Nie…

Czym jest umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Zastanawiasz się, czym jest umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania? Dzięki niej osoba zainteresowana zakupem nieruchomości ma możliwość zapewnienia sobie pierwszeństwa nabycia wybranego przez siebie lokalu. Jest to korzystne zarówno dla kupującego,…

Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę?

Czy kupno mieszkania za gotówkę jest opłacalne? Według statystycznych danych coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Cały proces jest zdecydowanie mniej złożony niż w przypadku zakupu mieszkania na…

Co ma wpływ na cenę mieszkania?

Zastanawiasz się, co wpływa na cenę mieszkania? Jest ona zależna od wielu czynników, które stale podlegają modyfikacjom, stąd też zmieniające się i rosnące ceny. W tym artykule przybliżymy Ci podstawowe…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66