Mieszkanie z ogródkiem, tarasem czy balkonem – które wybrać?

 w Blog

Balkon, taras, a może mieszkanie z ogródkiem — czy warto kierować się tym kryterium przy wyborze mieszkania? Własna dodatkowa przestrzeń zewnętrzna daje wiele możliwości. Wypełnienie jej zielenią może stworzyć przyjazny azyl do spędzania czasu wspólnie z rodziną lub samotnego relaksu z książką czy ulubioną muzyką w słuchawkach. Takie miejsce daje okazję do odpoczynku po wyczerpującym dniu. Wiele z nowoczesnych inwestycji deweloperskich we Wrocławiu oferuje klientom mieszkania z balkonem, tarasem lub ogródkiem. Sprawdźmy, jakie są ich wady i zalety.

Jakie zalety ma mieszkanie z balkonem?

Mieszkanie z balkonem to najczęstsza opcja proponowana klientom. Balkon jest zewnętrzną częścią budynku, elementem nadwieszanym, który jest zabezpieczony balustradą. Ciekawym rozwiązaniem jest, balkon zamknięty typu loggia. Daje to większą prywatność, bo boczna zabudowa izoluje od sąsiadów. Z kolei zadaszenie balkonu chroni przed deszczem, śniegiem czy zbyt dużym słońcem latem.

Balkony w nowoczesnym budownictwie nie przypominają dawnych małych, ciasnych prostokątów. Architekci dbają, by dać przyszłym właścicielom możliwość dowolnej aranżacji. Na ścianach i balustradach można zawiesić kwietniki albo doniczki, co stworzy przyjemną, zieloną strefę relaksu. Dekoracje z lampionów doświetlą dodatkowo wieczorem tę przestrzeń i stworzą miły nastrój.

Na balkonie zmieści się niewielki stolik i składane krzesła lub leżak. Wszystko zależy od inwencji mieszkańców. Można też znaleźć mu praktyczne zastosowanie jak suszenie ubrań lub przechowywanie wózków czy rowerów. Mieszkania z balkonem dają wiele możliwości, jednak jego przestrzeń jest mniejsza niż tarasu.

Czy warto wybrać mieszkanie z tarasem?

Mieszkanie z tarasem z reguły jest droższe od wersji z balkonem ze względu na dostępność dużej przestrzeni zewnętrznej. Taras można podzielić nawet na strefy o różnym przeznaczeniu, np. wypoczynkową, do przechowywania rzeczy lub do uprawy roślin. Idealnie nadaje się do spotkań w nieco większym gronie. W nowoczesnym budownictwie ich rozmiary pozwalają na zmieszczenie na nich kanapy, siedzisk z palet czy drewnianych ławek oraz stolików. Wygodnie zasiądzie tam więcej osób.

Taras w mieszkaniu może służyć jako jadalnia na świeżym powietrzu, miejsce wypoczynkowe do czytania książek lub opalania się. Można na nim rozstawić także dmuchany basenik dla dziecka lub stworzyć dla niego kącik zabaw. Świetnie nadaje się też jako miejsce na legowisko dla domowych zwierząt. Wszystko zależy już tylko od wyobraźni i potrzeb właścicieli. Mieszkania z tarasem są chętnie wybierane zarówno przez rodziny z małymi dziećmi, jak i przez singli.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem — czy warto je kupić?

Mieszkania z ogrodem są bardzo popularne, bo mieszkając w budynku wielorodzinnym można mieć namiastkę własnego domu. Ogródki mogą mieć różną powierzchnię, ale zawsze wystarczająco dużą, by swobodnie przyjmować w niej rodzinę i znajomych, i na przykład urządzać grilla. Taka przestrzeń pozwala już na zasadzenie własnych krzewów, a nawet drzewek, które odgrodzą właścicieli od otoczenia, zapewniając większą prywatność. Własny ogródek warzywny również nie będzie tu problemem. To doskonała opcja dla rodzin z małymi dziećmi i właścicieli zwierząt, które mogą spędzać czas na świeżym powietrzu w bezpiecznym otoczeniu.

Tego typu lokale mieszczą się wyłącznie na parterze, przez co są bardziej narażone na włamania, a także kradzieże sprzętu znajdującego się w ogrodzie. Jednak większość nowoczesnych osiedli jest dobrze chroniona i zabezpieczona przed intruzami. Mieszkanie na parterze z ogródkiem ma swoje wady i zalety, jednak tych drugich jest zdecydowanie więcej.

O czym trzeba pamiętać w mieszkaniach z dodatkową przestrzenią?

Balkon, taras i ogródek przy mieszkaniu dają dodatkowe miejsce, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jednak trzeba pamiętać o obowiązkach, jakie wynikają z ich posiadania. Własny ogród wymaga stałej pielęgnacji, nawet jeśli nie ma tam grządek z przydomowymi uprawami, ani krzewów do przycinania, a tylko trawa. Jej regularne koszenie pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu i zapewnia funkcjonalność terenu. Na szczęście dla wielu osób jest to czynność relaksująca.

Balustrady balkonów i tarasów trzeba odpowiednio zabezpieczyć, jeśli mieszkają tam małe dzieci. W przypadku posiadania zwierząt przyda się również specjalna siatka ochraniająca, która dodatkowo wyeliminuje zabrudzenia i przebywanie ptaków w tej przestrzeni. Niekorzystna pogoda taka jak porywisty wiatr, ulewny deszcz czy mróz może spowodować zniszczenie pozostawionych na zewnątrz mebli lub innych akcesoriów. Trzeba pamiętać, aby chować je w takich przypadkach.

Podsumowanie

Każde z opisanych mieszkań ma swoje zalety, a decyzja o wyborze jednego z nich jest indywidualna. Osoby ceniące relaks na świeżym powietrzu w otoczeniu natury zdecydują się na opcję z ogórkiem. Te, które chcą mieć dodatkową przestrzeń do spotkań ze znajomymi, przechowywania rzeczy i relaksu, wybiorą wersję tarasem. Ze względu na najmniejszą przestrzeń balkon jest dobrym wyborem dla niezbyt wymagających użytkowników. Daje im jednak pewne możliwości wykorzystania. Apartamenty inwestycyjne we Wrocławiu oferują wersje ze wszystkimi trzema rodzajami przestrzeni.

 

Przeczytaj również:

Inwestowanie w nieruchomości jako lokata kapitału

Zakup nieruchomości to najpewniejszy sposób na oszczędzanie. Tradycyjne formy, takie jak konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne, choć sprawdzone, nie zawsze oferują wysoką stopę zwrotu, są też mniej bezpieczne. Alternatywą może…

Czynniki zwiększające atrakcyjność mieszkania

Dobra lokalizacja to jedno z ważniejszych kryteriów, które wpływają na decyzję o zakupie mieszkania. Przemyślany wybór lokum to klucz do satysfakcji i komfortu życia. Co jeszcze zwiększa atrakcyjność lokalu? Jakie…

Do kogo skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania staje się coraz bardziej realne, dzięki różnym programom rządowym. W Polsce jedną z takich inicjatyw jest program Pierwsze Mieszkanie. Od kiedy obowiązuje i kto…

Jak urządzić mieszkanie?

Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić mieszkanie, by było nie tylko funkcjonalne, ale dopasowane do Twoich potrzeb? Dzięki naszym podpowiedziom unikniesz popularnych błędów i stworzysz komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników. Dowiedz…

Jakiej wielkości mieszkanie wybrać?

Jak wybrać najlepszy metraż mieszkania? Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu własnego lokum? Jeśli właśnie planujesz kupno nieruchomości, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaką wielkość powinno mieć mieszkanie. Nie…

Czym jest umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Zastanawiasz się, czym jest umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania? Dzięki niej osoba zainteresowana zakupem nieruchomości ma możliwość zapewnienia sobie pierwszeństwa nabycia wybranego przez siebie lokalu. Jest to korzystne zarówno dla kupującego,…

Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę?

Czy kupno mieszkania za gotówkę jest opłacalne? Według statystycznych danych coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Cały proces jest zdecydowanie mniej złożony niż w przypadku zakupu mieszkania na…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66