Czym jest umowa rezerwacyjna z deweloperem?

 w Blog

Zastanawiasz się, czym jest umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania? Dzięki niej osoba zainteresowana zakupem nieruchomości ma możliwość zapewnienia sobie pierwszeństwa nabycia wybranego przez siebie lokalu. Jest to korzystne zarówno dla kupującego, jak i dewelopera. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy i jakie informacje powinny się w niej znaleźć.

Umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania – co to takiego?

Umowa rezerwacyjna sprzedaży nieruchomości polega na czasowym wyłączeniu wybranego lokalu ze sprzedaży. Jest to rozwiązanie opłacalne dla każdej ze stron. Nabywca otrzymuje możliwość pierwszeństwa zakupu wybranej przez siebie nieruchomości, bez konieczności obawiania się o zmianę ceny czy dostępności. Deweloper z kolei może skupić się na sprzedaży pozostałych lokali i mniejsza dostępności wpływa z reguły pozytywnie na przyspieszenie decyzji zakupowych.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna – różnice

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna – na czym polega różnica? Zawarcie każdego kontraktu wiąże się z określonymi w nim ustaleniami. Umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje do kupna lokalu, a kupujący może się z niej wycofać, jeśli zmieni zdanie lub nie otrzyma pozytywnej oceny zdolności kredytowej w banku. Ten rodzaj dokumentu może również zawierać elementy umowy przedwstępnej, w wyniku której strony zobowiązują się do sfinalizowania zakupu transakcji. Dla pewności warto przekazać wzór takiego dokumentu prawnikowi. Wskaże on ewentualne nieścisłości i pomoże uniknąć dodatkowych kosztów.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem – na co zwrócić uwagę?

Umowa rezerwacyjna z deweloperem zazwyczaj poprzedza podpisanie kolejnego kontraktu, czyli umowy deweloperskiej na zakup nieruchomości. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie warunków wymienionych w umowie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji. Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna?

  • Termin i warunki rezerwacji – przeczytaj dokładnie, przez jaki czas lokal będzie wyłączony ze sprzedaży i czy konieczne jest wniesienie opłaty rezerwacyjnej;
  • szczegółowy opis nieruchomości – powinien obejmować powierzchnię lokalu, układ pomieszczeń, materiały użyte do budowy, sprawdź, czy zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami;
  • warunki płatności i cenę – zapoznaj się dokładnie z podaną w umowie kwotą oraz sprawdź, co dokładnie obejmuje, ważne są takie informacje jak podatek VAT, opłaty notarialne, ewentualne prowizje, przeanalizuj zasady płatności, harmonogram opłat i możliwość dofinansowania;
  • termin oddania gotowej nieruchomości – dokładna data zakończenia inwestycji powinna zostać precyzyjnie określona, dobrze, jeśli jest też informacja odnośnie do kary w przypadku opóźnień;
  • warunki rozwiązania umowy – nie powinno też zabraknąć klauzuli dotyczącej rozwiązania umowy ze strony dewelopera i praw nabywcy;
  • ustalenia dodatkowe – przeczytaj dokładnie całą umowę i zwróć uwagę na wzmianki dotyczące praw i obowiązków każdej ze stron, reklamacji czy odpowiedzialności na szkody.

Wzór umowy rezerwacyjnej mieszkania powinien zawierać wszystkie powyższe informacje.

Podsumowanie

Umowa rezerwacyjna na mieszkanie gwarantuje korzyści każdej ze stron. Przed jej podpisaniem warto szczegółowo zapoznać się z treścią i warunkami. Nie należy pochopnie podejmować decyzji o rezerwacji mieszkania. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika lub specjalisty ds. nieruchomości. Rozwieją oni wszelkie wątpliwości i pomogą uniknąć nieprzewidzianych konsekwencji.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości, sprawdź naszą ofertę w zakładce: mieszkania rynek pierwotny Wrocław. Proponujemy atrakcyjne i komfortowe mieszkania wykończone w wysokim standardzie, w dogodnej lokalizacji i otoczeniu natury. Zapoznaj się z naszymi dotychczasowymi realizacjami:

Wybierz wygodę i komfort, którą gwarantują mieszkania od Gradi Invest!

 

Przeczytaj również:

Doradztwo kredytowe Wrocław

Doradztwo kredytowe świadczone jest przez wiele podmiotów we Wrocławiu. Warto z niego skorzystać podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Trzeba jednak wybrać dobrego eksperta kredytowego, który ma wiedzę i doświadczenie…

Wykończenie mieszkania “pod klucz”

Wykończenie mieszkania „pod klucz” to jedna z opcji oferowanych przez inwestorów, także we Wrocławiu. Drugą możliwością jest tzw. stan deweloperski, czyli ze wszystkimi instalacjami oraz wykonanymi wylewkami i tynkami, gotowy do położenia…

Zalety mieszkania w centrum miasta

Zalety mieszkania w centrum miasta powinien rozważyć każdy, kto nosi się z zamiarem kupna własnego lokum. Może to być wybór na lata, warto więc wiedzieć, czy pasuje do Twoich planów…

Co jest najważniejsze przy odbiorze mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym krokiem dzielącym właściciela od otrzymania kluczy do wymarzonego lokalu. Zgodnie z prawem dopiero po odbiorze następuje ostateczne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego to…

Kupno od dewelopera – najważniejsze terminy

Zakup mieszkania od dewelopera to dobry sposób na inwestycję lub posiadanie własnych czterech kątów. Decyzja ta wiąże się z wieloma formalnościami, które często są wyzwaniem dla przyszłych właścicieli. Sama ilość…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66