Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

 w Blog

W artykule podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania. Zakup własnego lokum to ważna decyzja i niemały wydatek, a także sporo formalności, zwłaszcza przy zakupie z rynku pierwotnego. Dokładne sprawdzenie inwestora, któremu przekazuje się często oszczędności życia, wydaje się konieczne, zwłaszcza jeśli budowa ma jeszcze trwać, a na mieszkanie trzeba czekać miesiącami. A zatem jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Dlaczego warto sprawdzić dewelopera?

Dokładne sprawdzenie wiarygodności dewelopera pozwoli na ograniczenie ryzyka związanego z inwestycją, np. niewywiązania się z wyznaczonego terminu oddania mieszkania do użytku, zawyżenia ceny czy upadłości inwestora. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku dopiero planowanej inwestycji, bo może okazać się, że wizualizacja znacznie odbiega od efektu końcowego.

Weryfikacja dewelopera powinna nastąpić przed podpisaniem umowy. Ustawa deweloperska chroni nabywców mieszkań i domów jednorodzinnych przed ryzykiem upadłości wykonawcy. Jednak skorzystanie z usług zaufanego dewelopera może zaoszczędzić mnóstwo stresu i pieniędzy oraz  pozwolić na bezproblemowy odbiór wymarzonego lokalu.

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Na rynku jest wielu wykonawców oferujących domy lub mieszkania na nowo powstających osiedlach. Każdy z nich kusi dobrymi warunkami i zapewnia o atrakcyjności swojej oferty. Mimo to dobrze jest samemu przekonać się o ich rzetelności przed podpisaniem umowy zakupu. Pod uwagę należy wziąć:

 • renomę inwestora,
 • zrealizowane już przez niego inwestycje,
 • zapisy umowy,
 • prospekty informacyjne,
 • sposoby finansowania budowy,
 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni.

O renomie wykonawcy najlepiej świadczą już zrealizowane inwestycje. Warto udać się na któreś z wybudowanych przez niego osiedli i osobiście obejrzeć budynki, ich otoczenie, a także podpytać mieszkańców o ich stopień zadowolenia czy o szczegóły współpracy z deweloperem.

Dokumentem, który wymaga szczegółowej analizy, jest z pewnością umowa. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zapisy dotyczące: czasu rękojmi za ewentualne wady lokalu, kar umownych, stanu, w jakim ma być oddane mieszkanie — deweloperskim lub pod klucz czy kosztów czynszu.

Kolejnym dokumentem, z którego można dużo dowiedzieć się zarówno o samym deweloperze, jak i o planowanej inwestycji jest prospekt informacyjny. Zawiera on m.in.:

 • informacje o wcześniejszych zrealizowanych przez inwestora projektach, np. apartamentach inwestycyjnych we Wrocławiu,
 • opis sytuacji finansowej dewelopera,
 • sposób finansowania inwestycji,
 • harmonogram realizacji prac budowlanych,
 • pozwolenie na budowę,
 • opis planowanej inwestycji, w tym standard wykończenia, miejsca garażowe, cenę, media itp.,
 • warunki odstąpienia od umowy.

Warto także zajrzeć do ksiąg wieczystych, aby dowiedzieć się, czy deweloper jet właścicielem gruntów przeznaczonych pod inwestycję, czy użytkownikiem wieczystym. Znajdują się tam również informacje o ewentualnym obciążeniu nieruchomości lub gruntów hipoteką oraz jej rodzajem — umowna, przymusowa czy odwrócona oraz datą jej ustanowienia. To może świadczyć o tym, w jaki sposób deweloper sfinansował inwestycję. Najlepiej o inwestorze świadczy budowanie ze środków własnych — bez obciążania działki kredytem. Pełna własność z kolei, zamiast użytkowania wieczystego, jest gwarancją uniknięcia problemów prawnych z przeniesieniem (przekształceniem) własności.

Wreszcie bardzo ważne jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego i upewnienie się, że w pobliżu nie powstanie w najbliższej przyszłości, np. autostrada, wysypisko, tory kolejowe czy wysokie budynki. Jest on dostępny w biuletynie informacji publicznej danej gminy.

Gdzie można sprawdzić dewelopera?

Oprócz wspomnianych wyżej sposobów jest jeszcze wiele innych miejsc, gdzie można sprawdzić dewelopera. Oto najważniejsze z nich.

 1.  Polski Związek Firm Deweloperskich. Przynależność do tej organizacji potwierdza renomę inwestora, gdyż jej członkowie w relacjach z klientami działają zgodnie z kodeksem dobrych praktyk.
 2. Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Ta organizacja przyznaje tzw. Certyfikat Dewelopera, który także jest potwierdzeniem jego wiarygodności.
 3. Krajowy Rejestr Sądowy. Jak sprawdzić dewelopera w KRS? Znajdują się tam podstawowe dane na jego temat, takie jak: status prawny, adres prowadzenia działalności, data rozpoczęcia jej prowadzenia czy kapitał zakładowy. Dzięki nim można ocenić choćby jego doświadczenie czy możliwości finansowe.
 4. Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej. To miejsce, w którym można znaleźć informacje o ewentualnych długach dewelopera. Jest to baza informująca o płynności finansowej przedsiębiorców. Wpisu do niej może dokonać wierzyciel.
 5. Roczne sprawozdania finansowe dewelopera. Ich analiza pozwoli zorientować się w jego kondycji finansowej. Można także złożyć w ZUS oraz w Urzędzie Skarbowym wniosek o zaświadczenie o tym, że nie zalega on z opłacaniem składek.
 6. Internet. Tutaj przede wszystkim warto prześledzić fora internetowe oraz media społecznościowe. Jeśli klienci zgłaszają problemy z terminowością, jakością oddanej inwestycji czy trudności z kontaktem z inwestorem, jego wiarygodność stoi pod znakiem zapytania.

Podsumowanie

Każdy może samodzielnie sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania. Wymaga to jednak dokładności, wiedzy i czasu, dlatego można też powierzyć to zadanie prawnikowi lub biuru nieruchomości.

Zaufany deweloper to przede wszystkim mniejszy stres klientów, brak ryzyka utraty pieniędzy oraz uproszczenie samej transakcji. Takim inwestorem jest Gradi Invest oferujący inwestycje deweloperskie we Wrocławiu. Oprócz terminowości i wysokiej jakości wykonania wykazuje szczególną dbałość o  otoczenie budynków i środowisko naturalne, dając przyszłym mieszkańcom możliwość zdrowego i sportowego stylu życia. W ofercie ma m.in. mieszkania z ogrodem, mieszkania z balkonem czy mieszkania z tarasem.

 

Przeczytaj również:

Doradztwo kredytowe

Doradztwo kredytowe świadczone jest przez wiele podmiotów we Wrocławiu. Warto z niego skorzystać podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Trzeba jednak wybrać dobrego eksperta kredytowego, który ma wiedzę i doświadczenie…

Wykończenie mieszkania “pod klucz”

Wykończenie mieszkania „pod klucz” to jedna z opcji oferowanych przez inwestorów, także we Wrocławiu. Drugą możliwością jest tzw. stan deweloperski, czyli ze wszystkimi instalacjami oraz wykonanymi wylewkami i tynkami, gotowy do położenia…

Zalety mieszkania w centrum miasta

Zalety mieszkania w centrum miasta powinien rozważyć każdy, kto nosi się z zamiarem kupna własnego lokum. Może to być wybór na lata, warto więc wiedzieć, czy pasuje do Twoich planów…

Co jest najważniejsze przy odbiorze mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym krokiem dzielącym właściciela od otrzymania kluczy do wymarzonego lokalu. Zgodnie z prawem dopiero po odbiorze następuje ostateczne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego to…

Kupno od dewelopera – najważniejsze terminy

Zakup mieszkania od dewelopera to dobry sposób na inwestycję lub posiadanie własnych czterech kątów. Decyzja ta wiąże się z wieloma formalnościami, które często są wyzwaniem dla przyszłych właścicieli. Sama ilość…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66

Jakie mieszkanie dla 4 osobowej rodziny?