Co ma wpływ na cenę mieszkania?
Zastanawiasz się, co wpływa na cenę mieszkania? Jest ona zależna od wielu czynników, które stale podlegają modyfikacjom, stąd też zmieniające się i rosnące ceny. W tym artykule przybliżymy Ci podstawowe pojęcia oraz elementy wpływające na finalną wartość mieszkania. Dowiedz się, w jaki sposób zmieniające się warunki ekonomiczne kształtują rynek nieruchomości.
Co wpływa na cenę mieszkania – rosnące ceny gruntów pod budowę
Co wpływa na wartość mieszkania? Jednym z istotnych czynników jest cena gruntu. Dostęp do działek budowlanych, szczególnie w dużych miastach jest coraz mniejszy. Ilość ziemi jest ograniczona, szczególnie w ścisłym centrum miasta, a to wiąże się z rosnącymi cenami mieszkań oferowanych przez deweloperów. Jeśli szukasz dobrej lokalizacji w dużym mieście, cena za metr kwadratowy może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Od czego zależą ceny mieszkań w Polsce? Materiały budowlane
Co jeszcze wpływa na wartość nieruchomości? Nie można zapomnieć o tak istotnym czynniku, jak cena materiałów budowlanych. Sytuacja na rynku budowlanym, rosnąca inflacja oddziałują na wzrost cen. Do tego dochodzą coraz wyższe opłaty transportowe i koszty pozyskiwania surowców. Wszystkie te czynniki miały wpływ na znaczną podwyżkę cen materiałów od 2021 roku. To z kolei przyczyniło się do podniesienia cen nieruchomości.
Wartość nieruchomości a roboty budowlane
Kolejnym istotnym czynnikiem, który brany jest pod uwagę podczas wyceny mieszkań, jest robocizna. Chodzi tu nie tylko o prace związane z budową, ale również doprowadzenie lokali do stanu deweloperskiego. W branży budowlanej można zauważyć wyższe koszty siły roboczej, co przekłada się na finalną cenę nieruchomości.
Czynniki gospodarcze i polityczne
Nie można zapominać o innych czynnikach, które kształtują ceny mieszkań. Rosnąca inflacja, podwyżka stóp procentowych, pandemia, a także wojna za naszą wschodnią granicą również wpływają na wzrost cen mieszkań. Szczególnie jest to widoczne na rynku nieruchomości w dużych ośrodkach miejskich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk czy Kraków.
Jak wycenić mieszkanie?
Wartość rynkowa nieruchomości również zależy od kilku składowych. Nie wiesz, jak wycenić mieszkanie? Możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy lub z gotowych kalkulatorów dostępnych online. Istnieją jednak pewne konkretne wytyczne, według których oceniana jest wartość lokalu.
Rynek wtórny czy pierwotny?
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego może wiązać się z wyższymi kosztami. Zazwyczaj standard wykończenia takiego lokalu, a także stan samego budynku jest zdecydowanie wyższy, niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić, decydują się na kupno mieszkania przeznaczonego do remontu z rynku wtórnego. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prac wykończeniowych i materiałów budowlanych, nie wydaje się to jednak rozwiązanie korzystne finansowo. Przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego w wielu przypadkach nie da się też jednoznacznie ocenić stanu nieruchomości, dopiero po czasie okazuje się, jaka inwestycja w remont jest wymagana. Na rynku pierwotnym to ryzyko jest dużo mniejsze.
Lokalizacja nieruchomości
Na cenę nieruchomości wpływa również lokalizacja. Mieszkania w dużych miastach, z dobrym dojazdem lub wręcz dojściem do najważniejszych punktów, także mają wyższą wartość. Podobnie jest w przypadku lokali umiejscowionych w pobliżu terenów rekreacyjnych, parków czy rzek, co doceniają szczególnie rodziny z dziećmi. Takie nieruchomości są droższe niż mieszkania na blokowiskach.
Standard wykończenia
Wartość rynkowa nieruchomości zależy m.in. od standardu wykończenia – chodzi tu głównie o jakość materiałów budowlanych i stan techniczny. Im wyższy standard i wyposażenie, tym wyższa będzie cena: na przykład klimatyzacja, system smart home, rolety zewnętrzne czy grzejniki kanałowe. Jakie jeszcze czynniki wpływają na standard lokalu? To również liczne udogodnienia dla mieszkańców – siłownia, rowerownia, spa, usługa concierge. Ważną rolę odgrywa też balkon lub taras – lokale, które ich nie mają, są zdecydowanie tańsze.
Umiejscowienie lokalu
Na finalną cenę ma wpływ również umiejscowienie nieruchomości. Najdroższe są lokale na wysokich piętrach, najtańsze – bez widoku i przestrzeni za oknem. Jeśli chodzi o lokale na najwyższym piętrze, zależy to w dużej mierze od standardu całej inwestycji. Duże apartamenty wyposażone w piękne, widokowe przestrzenie zewnętrzne na ostatnim piętrze często należą do najdroższych. W nowym budownictwie ważna jest również winda – jej brak obniża wartość mieszkań w budynku.
Podsumowanie
Ceny mieszkań uzależnione są od wielu, stale zmieniających się okoliczności. Podlegają prawom rynku nieruchomości, a także czynnikom politycznym i ekonomicznym. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć wartość mieszkania, najlepiej zgłoś się do rzeczoznawcy, który pomoże Ci ustalić wartość lokalu. Szukasz atrakcyjnej nieruchomości? Gradi Invest oferuje inwestycje deweloperskie we Wrocławiu. Wykonane w wysokim standardzie i umiejscowione w dogodnych lokalizacjach apartamenty inwestycyjne Wrocław to gwarancja dobrze ulokowanego kapitału. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje w zakładce mieszkania rynek pierwotny Wrocław i wybierz nieruchomość spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania.
Przeczytaj również:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?
W czasach wysokiej inflacji wiele osób spełnia swoje marzenia o inwestowaniu w nieruchomości we Wrocławiu, Warszawie czy innych większych miastach w Polsce. Duża część decyduje się na zakup mieszkania z…
Doradztwo kredytowe Wrocław
Doradztwo kredytowe świadczone jest przez wiele podmiotów we Wrocławiu. Warto z niego skorzystać podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Trzeba jednak wybrać dobrego eksperta kredytowego, który ma wiedzę i doświadczenie…
Wykończenie mieszkania “pod klucz”
Wykończenie mieszkania „pod klucz” to jedna z opcji oferowanych przez inwestorów, także we Wrocławiu. Drugą możliwością jest tzw. stan deweloperski, czyli ze wszystkimi instalacjami oraz wykonanymi wylewkami i tynkami, gotowy do położenia…
Mieszkania i apartamenty inwestycyjne – czy warto?
W poniższym artykule wyjaśnimy, czym się różni apartament i mieszkanie inwestycyjne, co to znaczy, że zajmuje się nimi operator oraz odpowiemy na pytanie, czy warto w nie inwestować. Jest wiele…
Zalety mieszkania w centrum miasta
Zalety mieszkania w centrum miasta powinien rozważyć każdy, kto nosi się z zamiarem kupna własnego lokum. Może to być wybór na lata, warto więc wiedzieć, czy pasuje do Twoich planów…
Co jest najważniejsze przy odbiorze mieszkania?
Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym krokiem dzielącym właściciela od otrzymania kluczy do wymarzonego lokalu. Zgodnie z prawem dopiero po odbiorze następuje ostateczne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego to…
Kupno od dewelopera – najważniejsze terminy
Zakup mieszkania od dewelopera to dobry sposób na inwestycję lub posiadanie własnych czterech kątów. Decyzja ta wiąże się z wieloma formalnościami, które często są wyzwaniem dla przyszłych właścicieli. Sama ilość…
Wykończone czy w stanie deweloperskim? Zalety i wady obu rozwiązań
Co to jest stan deweloperski i czym się różni od wykończenia pod klucz? To pytanie mogą zadawać sobie osoby stające przed decyzją o kupnie własnego mieszkania. Tym bardziej że między…
Sprawdź:
Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.