Do kogo skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie?

 w Blog

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania staje się coraz bardziej realne, dzięki różnym programom rządowym. W Polsce jedną z takich inicjatyw jest program Pierwsze Mieszkanie. Od kiedy obowiązuje i kto może z niego skorzystać? W tym wpisie postaramy się przybliżyć wszystkie kluczowe aspekty. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w 2023 roku.

Program pierwsze mieszkanie – od kiedy trwa?

Program Pierwsze Mieszkanie 2023 ruszył na dobre 1 lipca. To odpowiedź na potrzeby osób, które chcą stać się właścicielami mieszkań, ale napotykają przeszkody finansowe. Inicjatywa rządowa ma na celu wsparcie osób planujących zakup własnego lokum na preferencyjnych warunkach. W ramach pomocy od rządu można otrzymać bezpieczny kredyt na pierwsze mieszkanie w 2023. Dzięki temu więcej obywateli będzie mogło pozwolić sobie na kupno mieszkania lub wykończenie budowy domu jednorodzinnego.

Program Pierwsze Mieszkanie  – dla kogo?

Program Pierwsze Mieszkanie to inicjatywa rządowa skierowana dla osób przed 45 rokiem życia. Dotyczy zakupu nieruchomości od dewelopera lub z rynku wtórnego. Program skierowany jest do małżeństw lub osób samotnych. Osoby będące w związku partnerskim nie mogą liczyć na wsparcie finansowe. Preferowane są młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. Single również mogą skorzystać z programu samodzielnie. Ten rodzaj wsparcia przeznaczony jest dla osób, które nie są właścicielami mieszkania oraz nie mają prawa do domu jednorodzinnego.

Pierwsze Mieszkanie – jaki kredyt można otrzymać?

Kluczowym elementem programu jest kredyt na pierwsze mieszkanie w 2023. Jest to szczególna forma pożyczki z preferencyjnymi warunkami, dostępna dla osób spełniających określone kryteria, takie jak wiek, dochód czy brak własności innego mieszkania. Bezpieczny kredyt 2% to gwarancja niskiego oprocentowania przez pierwsze 10 lat spłaty. Pozostałą część należnego oprocentowania opłaca państwo. Maksymalna kwota przyznanego kredytu może wynieść 600 tys. złotych w przypadku gospodarstwa wieloosobowego oraz 500 tys. złotych w przypadku singli. A co z wkładem własnym? Maksymalna kwota wynosi 200 tys. złotych.

Program bezpieczny kredyt – konto oszczędnościowe

Program bezpieczny kredyt 2 procent to nie jedyne udogodnienie. Inną opcją, która może być rozważana równolegle, jest konto mieszkaniowe. Jest to alternatywa atrakcyjna dla osób, które szukają bardziej elastycznych rozwiązań finansowych. Na koncie odkładać można pieniądze w określonej kwocie, a dzięki regularności – otrzymać od państwa dodatkową roczną premię.

Minimalna wpłacana suma wynosi 500 zł, a maksymalna 2 tys. złotych. 11 comiesięcznych wpłat, nawet o różnej wysokości zapewnia otrzymanie premii, a zysk nie podlega tzw. podatkowi Belki. Konto można założyć od 13 do 45 roku życia. Dla przykładu oszczędzając 1 tys. złotych przez 3 lata, premia wyniesie 11 712 złotych, jeśli tylko inflacja utrzyma się na poziomie 9,6 %.

Podsumowanie

Program Pierwsze Mieszkanie to ambitny projekt, który może stać się kluczem do własnego mieszkania dla wielu Polaków. Obejmuje on różne aspekty, od kredytów z preferencyjnymi warunkami po korzystne opcje oszczędzania. Jak widać, program jest skierowany do różnych grup społecznych, oferując elastyczność i wsparcie na drodze do realizacji marzeń o własnym domu. Jeżeli interesują Cię inwestycje deweloperskie lub apartamenty inwestycyjne na terenie Wrocławia, sprawdź ofertę Gradi Invest. Kupisz tu atrakcyjne i komfortowe mieszkania za gotówkę zlokalizowane w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Więcej informacji na temat naszych inwestycji znajdziesz w zakładce Mieszkania rynek pierwotny.

Przeczytaj również:

Doradztwo kredytowe

Doradztwo kredytowe świadczone jest przez wiele podmiotów we Wrocławiu. Warto z niego skorzystać podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Trzeba jednak wybrać dobrego eksperta kredytowego, który ma wiedzę i doświadczenie…

Wykończenie mieszkania “pod klucz”

Wykończenie mieszkania „pod klucz” to jedna z opcji oferowanych przez inwestorów, także we Wrocławiu. Drugą możliwością jest tzw. stan deweloperski, czyli ze wszystkimi instalacjami oraz wykonanymi wylewkami i tynkami, gotowy do położenia…

Zalety mieszkania w centrum miasta

Zalety mieszkania w centrum miasta powinien rozważyć każdy, kto nosi się z zamiarem kupna własnego lokum. Może to być wybór na lata, warto więc wiedzieć, czy pasuje do Twoich planów…

Co jest najważniejsze przy odbiorze mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym krokiem dzielącym właściciela od otrzymania kluczy do wymarzonego lokalu. Zgodnie z prawem dopiero po odbiorze następuje ostateczne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego to…

Kupno od dewelopera – najważniejsze terminy

Zakup mieszkania od dewelopera to dobry sposób na inwestycję lub posiadanie własnych czterech kątów. Decyzja ta wiąże się z wieloma formalnościami, które często są wyzwaniem dla przyszłych właścicieli. Sama ilość…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66