Nowe mieszkanie – na parterze czy na piętrze?

 w Blog

Mieszkanie na parterze czy na wyższym piętrze? To jedno z pytań, na które muszą sobie odpowiedzieć osoby kupujące lokal. To często wybór na lata, a umiejscowienie na konkretnym poziomie budynku ma wpływ na komfort życia. Nie bez znaczenia jest też cena, która różni się na poszczególnych kondygnacjach. W artykule przedstawiamy plusy i minusy mieszkania na parterze oraz zalety i wady mieszkań położonych na wyższych piętrach. Warto zapoznać się z nimi, aby podjąć właściwą decyzję przed zakupem lokalu np. w jednej z inwestycji deweloperskich we Wrocławiu.

Mieszkanie na parterze — wady i zalety

Nowe mieszkanie na parterze kiedyś nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Potencjalni nabywcy obawiali się braku prywatności spowodowanego „zaglądaniem” przechodniów do okien oraz zwiększonego ryzyka włamania. Jako minusy wymieniali także:

  • zimniejszą podłogę wskutek położenia bezpośrednio nad piwnicami,
  • mniejsze nasłonecznienie,
  • hałas od drzwi wejściowych lub z podwórza,
  • większe zabrudzenie klatki schodowej, przez którą przechodzą pozostali lokatorzy, udający się na wyższe piętra,
  • mało atrakcyjny widok z okna.

Te wady mieszkania na parterze zostały już całkowicie wyeliminowane przez nowoczesne budownictwo. Obecnie stosuje się materiały wysokiej jakości zapewniające doskonałą izolację zarówno cieplną, jak i akustyczną. Powszechnie używane są także zabezpieczenia antywłamaniowe, np. rolety, monitoring i ochrona.

Standardem nawet w budynkach niższych są również windy, dzięki czemu schody nie są zadeptywane i nie roznosi się na nich błoto czy piach z ulicy. Problem widoku z okna rozwiązuje atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół budynku, np. Apartamenty Central Park Wrocław mają mieszkania otoczone zielenią, a w pobliżu powstaje teren spacerowy. Nie spotyka się obecnie okien wychodzących bezpośrednio na ruchliwą ulicę czy chodnik.

Zatem czy warto kupić mieszkanie na parterze? Oczywiście, bo ma ono wiele plusów! Przede wszystkim to idealne rozwiązanie dla osób starszych, niepełnosprawnych, właścicieli zwierząt, a także rodzin z małymi dziećmi. Można dostać się do niego bez konieczności pokonywania dużej ilości schodów czy wciskania się do windy z wózkiem. Ewentualna awaria windy, choć jest ona rzadkością, nie powoduje też problemów z wniesieniem siatek z zakupami po schodach, na przykład na ostatnie piętro.

Mieszkanie to może mieć ważny atut, który daje tylko parter — własny ogródek. Nawet nieduży kawałek terenu, zapewnia mieszkańcom relaks wśród zieleni. Przestrzeń można dowolnie zagospodarować, sadząc kwiaty lub warzywa, a także drzewa i krzewy, które odgrodzą mieszkańców od otoczenia. To doskonale miejsce do przyjmowania gości, urządzania grilla, jak również bezpieczny teren do zabawy dla dzieci.

Zalety i wady mieszkania na wyższym piętrze

Nowe mieszkanie na piętrze jest obiektem zainteresowania wielu potencjalnych kupujących. Nie mają one co prawda dostępu do własnego ogródka, ale nowoczesne budownictwo zapewnia mieszkańcom własny taras lub balkon, na którym mogą stworzyć zielony kącik do odpoczynku. Do wad mieszkania na wyższym piętrze można zaliczyć większe natężenie ruchu na klatce schodowej, a przez to możliwy hałas. Są one również droższe, bo popyt na nie jest wciąż duży.

Zaletą lokali na wyższych piętrach jest lepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego i ciekawszy, obejmujący szerszą panoramę krajobrazu widok z okna. Takie mieszkania pozwalają również na pewne oszczędności na ogrzewaniu. Sąsiadujące z góry i z dołu lokale, dodatkowo nagrzewają je płynącym z nich ciepłem, przez co środkowe pomieszczenia nie ulegają wyziębieniu. Wyższa kondygnacja to także mniejsze koszty ubezpieczenia od włamania.

Osobnym przypadkiem są mieszkania na wysokich piętrach, które bywają najdroższe. Aktualnym trendem w nowoczesnym budownictwie jest umieszczanie na najwyższych kondygnacjach luksusowych penthousów. Są to rozległe apartamenty z tarasami, a często także prywatną windą. Na ich cenę wpływa nie tylko jakość wykończenia, ale i takie czynniki, jak: panoramiczny widok z okna, wielki taras, czy brak bezpośrednich sąsiadów na piętrze. Można się w nich poczuć jak w wolnostojącym domu. Jednak nie jest to zakup na każdą kieszeń, mogą sobie na nie pozwolić najlepiej sytuowani nabywcy. Penthousy mogą być też traktowane jako apartamenty inwestycyjne we Wrocławiu lub innym dużym mieście.

Podsumowanie

Kupić nowe mieszkanie na parterze czy na piętrze? Informacje przekazane w tym artykule pomogą w podjęciu tej niełatwej decyzji. Ostatecznego wyboru każdy musi dokonać sam, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak: metraż, dodatkowe udogodnienia w budynku, lokalizację, przestrzeń dookoła czy widok z okien. Bardzo ważną kwestią są też finanse, które mogą finalnie wpłynąć na to, na jakim piętrze kupić mieszkanie.
 

Przeczytaj również:

Do kogo skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania staje się coraz bardziej realne, dzięki różnym programom rządowym. W Polsce jedną z takich inicjatyw jest program Pierwsze Mieszkanie. Od kiedy obowiązuje i kto…

Jak urządzić mieszkanie?

Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić mieszkanie, by było nie tylko funkcjonalne, ale dopasowane do Twoich potrzeb? Dzięki naszym podpowiedziom unikniesz popularnych błędów i stworzysz komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników. Dowiedz…

Jakiej wielkości mieszkanie wybrać?

Jak wybrać najlepszy metraż mieszkania? Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu własnego lokum? Jeśli właśnie planujesz kupno nieruchomości, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaką wielkość powinno mieć mieszkanie. Nie…

Czym jest umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Zastanawiasz się, czym jest umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania? Dzięki niej osoba zainteresowana zakupem nieruchomości ma możliwość zapewnienia sobie pierwszeństwa nabycia wybranego przez siebie lokalu. Jest to korzystne zarówno dla kupującego,…

Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę?

Czy kupno mieszkania za gotówkę jest opłacalne? Według statystycznych danych coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Cały proces jest zdecydowanie mniej złożony niż w przypadku zakupu mieszkania na…

Co ma wpływ na cenę mieszkania?

Zastanawiasz się, co wpływa na cenę mieszkania? Jest ona zależna od wielu czynników, które stale podlegają modyfikacjom, stąd też zmieniające się i rosnące ceny. W tym artykule przybliżymy Ci podstawowe…

 

Sprawdź:

Apartamenty, Luksusowe apartamenty, Mieszkania 2 pokojowe, Mieszkania 3 pokojowe, Mieszkania 4 pokojowe, Mieszkania 5 pokojowe, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z tarasem, Mieszkania z balkonem, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania pod inwestycję, Mieszkania Wrocław centrum, Mieszkania rynek pierwotny, Mieszkania za gotówkę, Duże mieszkania, Mieszkania dla rodziny.

0

Zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 66 767 27 66